Halbeseite 2mb

Piece i urządzenia do obróbki cieplnej
i mycia przemysłowego.

Nowoczesne technologie i najwyższe standardy już w Polsce!

FOKA ENGINEERING jest jedynym przedstawicielem na kraj tak dużej grupy wiodących na świecie producentów urządzeń i komponentów do obróbki cieplnej i mycia przemysłowego. Obsadzamy każdą niszę technologiczną firmą z najlepszymi osiągnieciami, najdłuższym doświadczeniem, bardzo często wynalazcą przełomowych technologii powielanych później przez innych i z najlepszymi referencjami w poszczególnych gałęziach przemysłu.

Gwarantujemy naszym klientom najlepszy dobór pieców, myjek i innych urządzeń hartowniczych. Wszystkich możliwych, ale tylko i wyłącznie sprawdzonych technologii, funkcjonujących w setkach hartowni na świecie, bez konieczności przeprowadzania jakichkolwiek eksperymentów. Od pojedynczych urządzeń do wyposażenia całych hartowni, kończąc na pełnym wyposażeniu laboratorium metalograficznego.

Będąc członkiem Global Heat Treatment Network korzystamy z wieloletniego doświadczenia tej szerokiej grupy fachowców branży hartowniczej. To jest łącznie ponad 1700 lat naszego wspólnego doświadczenia w obróbce cieplnej. Obserwujemy rynek, rozmawiamy z zadowolonymi czy też niezadowolonymi użytkownikami i wiemy, które urządzenia spisują się w hartowni na co dzień, a którym do tego jest daleko, którzy producenci mają pojęcie o technologii, a którzy tylko tak twierdzą. W Polsce rodzą się często technologie, których światowy przemysł nie potrzebuje, ale tylko dlatego, bo można pozyskać na takie projekty unijne środki. Zarówno na konstrukcję urządzeń, jak i później na ich zakup. I oczywiście tylko dlatego można je w Polsce potem sprzedać. Bez znaczenia czy się one później sprawdzają, czy też nie. Często bezradny klient, pozostawiony samemu sobie, może już tylko dołączyć do coraz szerszego kręgu firm z podobnie negatywnym doświadczeniem. Uruchomienia nowych urządzeń to jest dla firm, które reprezentujemy temat paru dni, a nie długich i nerwowych miesięcy.

Inwestowanie w tanie rozwiązania lub w niesprawdzone technologie, stosowanie kompromisów, czy też bezsensowne eksperymentowanie, to zawsze było w obróbce cieplnej przyczyną strat i opóźnień w produkcji. Nasi polscy klienci, negatywnie doświadczeni problemami z urządzeniami mniej renomowanych dostawców, zawsze pytają o dostępność serwisu, czasami nawet polskojęzycznego, nie rozumiejąc wręcz, że nowoczesne urządzenia produkowane przez wiodące technologicznie firmy, funkcjonują bez zarzutu od momentu ich uruchomienia, a serwis to z reguły przegląd i obsługa konserwująco-zapobiegawcza. Sprzedajemy technologie i urządzenia, a nie usługi serwisowe.

Absolutną rzadkością na polskim rynku jest fakt, że nasi fachowcy pomagają swoim długoletnim doświadczeniem klientom przy dobieraniu technologii, rozwiązywaniu problemów jak i ustawianiu samych procesów technologicznych.

Lata, w których produkowane w Polsce urządzenia obróbki cieplnej należały do światowej czołówki już dawno minęły, a urządzenia z tamtych czasów nadal funkcjonują. Już od 30-40 lat. Wyprodukowano je wtedy na licencji firmy Ipsen. Nadszedł czas powrotu do oryginału!

Ten piec oryginalnej amerykańskiej produkcji nadal w Polsce funkcjonuje. Został wyprodukowany i zainstalowany w 1974 roku !

      

Ipsen

ecofireipcen vac

Ipsen        E ATLAS 2

Dostarczamy piece próżniowe i atmosferowe firmy Ipsen, do hartowania, nawęglania, odpuszczania, lutowania i wielu innych nowoczesnych technologii. Piece o bardzo wysokich standardach bezpieczeństwa. Piece z niezależnym systemem kontrolno-ostrzegawczym automatycznie monitorującym stan techniczny, gwarantującym nie tylko bezpieczeństwo pracowników, ale zapewniającym wysoką jakość obróbki cieplnej, wykluczającym uszkodzenie czy też całkowite zniszczenie obrabianego wsadu i skracającym postoje pieca. Piece atmosferowe nie są już chłodzone wodą, tylko olejem (!), przez co największe niebezpieczeństwo dla każdej hartowni jakim jest wybuch, zostało wyeliminowane w samym zarodku. Zamykanie pieców próżniowych bajonetowym systemem docisku i ryglowania (jak w autoklawach), czy też stosowanie obudów ciśnieniowych o znacznie podwyższonych grubościach ścianek, zmniejsza nie tylko niebezpieczeństwo eksplozji ale również znacznie przedłuża żywotność takiego pieca (p. korozja płaszcza wodnego). To tylko dwa przykłady z długiego opisu technicznego urządzeń firmy Ipsen, ponadprzeciętnie zapewniających bezpieczeństwo pracy każdego ich użytkownika.

E ATLAS

Najwydajniejsze z wszystkich aktualnie dostępnych na rynku generatorów atmosfery endo EndoSave produkuje Ipsen. Generatory te mogą się również przyczynić do znacznej poprawy parametrów pracy pieców mniej utalentowanych producentów. Unikalne recyrkulacyjne urządzenia do nawęglania HybridCarb (zintegrowane alternatywnie już we wszystkich nowych piecach lub z możliwością uzupełnienia nimi starszych urządzeń), które zużywają prawie 90% mniej gazu procesowego, wydalając do atmosfery tylko 10% CO₂ w porównaniu z normalnymi piecami atmosferowymi, produkuje Ipsen jako jedyna firma na świecie!

Po dłuższej nieobecności Ipsena na polskim rynku, już wracamy do dawnych sukcesów.

endogenerator   03a HybridCarb

       Rübig 

Najczęściej stosowane na świecie przemysłowe urządzenia do azotowania plazmowego są produkowane przez firmę Rübig. Już pierwsze zostały w Polsce uruchomione. Zaawansowana technika maskowania części zastępuje ręczne pastowanie stosowane przy azotowaniu gazowym i eliminuje żmudne usuwanie tej samej pasty zaraz po procesie. Technologia ta zastępuje w nowoczesnej technice coraz częściej nawęglanie próżniowe np. kół zębatych. O prawie 400°C niższa temperatura procesu powoduje też znacznie mniejsze odkształcenia lub nie wywołuje ich wcale.
Ruebig 1        Ruebig 2

Header US bearbeitet

       schwammberger

Jedne z wydajniejszych i nowocześniejszych pieców ciągłych do lutowania i spiekania w atmosferach ochronnych produkuje firma Schwammberger

       Logo KGO

Najpopularniejsze w europejskiej branży hartowniczej piece wgłębne do nawęglania, hartowania, węgloazotowania, wyżarzania pochodzą z firmy KGO

    Schachtofen 2

laserline

Laserline to hartowanie, lutowanie, napawanie, cięcie, spawanie laserowe i wiele innych specyficznych procesów

csm 3.Laserline Triple Spot Brazing 9f6198cb26 csm Randschichthaerten 9461c2614a

csm Hardening 720X325 a78eca7a16

Precyzyjne systemy pras hydraulicznych firmy Wickert dla hartowni i tłoczni na gorąco, gwarantują wysoką wydajność i jakość produkcji. Prasy wg potrzeb z możliwością zastosowania pełnej automatyzacji i indywidualnej robotyki, z monitorowaniem i pełną rejestracją wszystkich parametrów procesu. Prasy dostosowane są do zamocowania narzędzi i tłoczników każdego innego producenta.

KV Fixturhaerteanlagen

Dostarczamy do wszystkich pieców oprzyrządowania wsadowe, nie tylko metalowe produkcji Friedr. Lohmann (kosze, palety, rolki, siatki, pasy, jak i unikatowe stojaki do pieców wgłębnych) ale również z kompozytów węglowych (CFC, C-C, C/C) grafitu i ceramiki. Do pieców próżniowych jak i atmosferowych. Proponujemy unikalne rozwiązania produkowanych przez GTD oprzyrządowań wsadowych z kompozytów węglowych japońskiej firmy Toyo Tanso (jednej z pierwszych firm produkujących grafit izotropowy), idealnych dla obróbki próżniowej, ale również stosowanych przy hartowaniu w oleju (!), lutowaniu i spiekaniu. Oprzyrządowania takie posiadają znacznie dłuższą żywotność  jak metalowe (funkcjonują nawet powyżej 2000°C), nie krzywią się, nie wypaczają, są energooszczędne, nie chłoną energii cieplnej i nie muszą jej później oddawać do oleju czy też gazu hartowniczego , są aż 8-10 razy lżejsze od oprzyrządowań metalowych. Wynikiem czego skracają się znacznie czasy rozgrzewania wsadu i jego chłodzenia, a co za tym idzie czasy całych procesów, a fakt, że funkcjonują latami sprawia, że ich wyższy koszt zakupu jest bardzo szybko amortyzowany. W temperaturach powyżej 1000°C opatentowane wkładki ceramiczne chronią obrabiane detale przed nawęgleniem kontaktowym.

gtdt gtd3produktbild hochtemperaturanwendungen gtd 4produktbild ofenbaugtd Keramik

0001 11        0001 14

csm hitzebestaendig grundroste 01 e9b68702f0 csm hitzebestaendig stapelroste 02 afcda272c4 csm hitzebestaendig chargiergestelle c551d9bfde csm hitzebestaendig gewebe 02 4c51fd2b34

csm hitzebestaendig koerbe 02 ae5d29b18f csm hitzebestaendig ofenrollen 01 a270770e35 csm hitzebestaendig gusgliederbaender 01 8ef6149426

 csm hitzebestaendig schachtofengestelle 01 d8c4b063da

Wprowadzane przez nas na polski rynek urządzenia do plazmowych technologii pokryć PVD i PACVD (wszystkich aktualnie znanych na rynku, łącznie z najnowszymi HIPIMS, CARC+ czy też DLC i ozdobnymi dla tworzyw sztucznych Cromatipic®) pochodzą od należącej do japońskiego koncernu IHI, holenderskiej firmy Hauzer (którą swoimi innowacjami i patentami tworzył w latach ’70 nasz współpracownik Hans Veltrop).

0001 19

hauzer

arnold horsch 300px

We współpracy z firmą Arnold Horsch przygotowujemy koncepcje dla laboratoriów materiałowych. Od planowania, doboru i zakupu wyposażenia (przygotowanie, cięcie i szlifowanie próbek, twardościomierze, mikroskopy i badania nieniszczące), aż do szkoleń indywidualnych czy grupowych w naszym technikum http://arnold-horsch.de/technikum lub bezpośrednio w laboratoriach klienta. Lista referencyjna zadowolonych klientów jest imponująca: http://arnold-horsch.de/seminare

                       

Półfabrykaty i przygotówki z węglików spiekanych German Carbide

berlin carbide header berlin 02


Gwarancją sukcesu każdej profesjonalnej hartowni jest
odpowiednie urządzenie myjące.
Niestety nie zawsze jest to dla wszystkich aż tak oczywiste.

logos pasek

Podstawowa i zawsze obowiązująca zasada mycia przemysłowego jest tylko jedna: „podobne zmywa podobne”, czyli niepolarne (organiczne) zanieczyszczenia jakimi są oleje (obróbcze, konserwujące), tłuszcze, smary, parafiny, kleje, żywice i związki ropy naftowej można usunąć  używając tylko niepolarnych mediów myjących jakimi są węglowodory chlorowane, bezchlorowcowe i modyfikowane  alkohole. Polarne (nieorganiczne) zanieczyszczenia takie jak sole, mydła, emulsje, chłodziwa, pasty polerskie i ochronne, ślady brudnych rąk, pył, zgorzelinę, rdzę, pozostałości szlifierskie, ścierne i śrutownicze jak również same wióry  można usunąć tylko  przy użyciu roztworów wodnych i jedynie w bardzo wąskim zakresie alkoholi modyfikowanych ale nigdy węglowodorów. Natomiast w dużym stopniu  wszelkiego rodzaju tłuszcze można  zmyć roztworami wodnymi ale nie do końca wszystkie.  Stosując myjki albo wodne albo rozpuszczalnikowe, bez znaczenia z jakim wspomaganiem (ultradźwięków czy też Cyclic Nucleation Process CNp), zawsze pozostawiamy na umytych detalach zanieczyszczenia, albo organiczne albo nieorganiczne. Pojawia się więc pytanie: w jaki sposób osiągnąć najwyższą klasę czystości?

Jak niski jest poziom wiedzy w branży hartowniczej na ten temat widać po urządzeniach myjących jakie się nadal kupuje.  Ciągle panuje przekonanie, że proste i tanie urządzenia też można używać, tylko do czego?  Odpowiednim urządzeniem myjącym dla hartowni może być tylko i wyłącznie myjka gwarantująca zmycie zabrudzeń organicznych i nieorganicznych. Najlepiej wykona to zanurzeniowo-natryskowa myjka hybrydowa (węglowodorowo-wodna) z ruchomą, ogrzewaną komorą próżniową, wspieraną ultradźwiękami lub Cyclic Nucleation Process CNp, i parowym odtłuszczaniem wykonywanym w tej ogrzewanej komorze próżniowej, w której detale są na koniec procesu też próżniowo suszone, a pozostałości zapachowe wyciągane z komory przed jej otwarciem. Każda myjka może być wyposażona w kilka zbiorników do mycia i wielokrotnego płukania. Wszystko w zależności od wymaganej skali czystości dla mytych detali (płukanie wodą demineralizowaną jest w niektórych gałęziach przemysłu obowiązkowe).

UWAGA: Poniższe tabele dotyczą nie tylko materiałów obrabianych cieplnie i nie tylko procesów obróbki cieplnej, czy cieplno-chemicznej lecz również innych procesów produkcyjnych, w których czystość powierzchni detali jest ważna

0001 4

0001 3

Takie hybrydowe myjki produkują jak na razie tylko dwie firmy EMO i Hösel, które w 2017 roku połączyły swoje siły w jedną nową firmę: HEMO. Od prawie 40 lat istnienia zaskakują rynek swoimi innowacjami i nieustannym nowatorskim spojrzeniem na tematykę mycia przemysłowego. Jednym z największych jej osiągnieć to patent na mycie, odtłuszczanie, suszenie i konserwacje w hermetycznie zamkniętych układach z próżniową komorą roboczą i ciągłą destylacją wszystkich mediów myjących, rozwiązanie stosowane aktualnie przez wszystkich liczących się producentów myjek przemysłowych na całym świecie. Ich ostatnia innowacja to mycie Beyond. Razem z firmą LPW wprowadzili do przemysłu również mycie CNp. Na przeszło 3.500 wyprodukowanych już myjek, ponad 2.000 są to już myjki hybrydowe.

Wszystkie urządzenia produkowane są w systemie modułowym, który pozwala na późniejszą wymianę lub też uzupełnienie poszczególnych segmentów. Każda myjka może być dodatkowo wyposażona w urządzenie konserwujące, a  części po procesie są suche i nie ociekają konserwantem. Te hybrydowe myjki są stosowane w większości profesjonalnych hartowni, przed nakładaniem powłok PVD i PACVD, w przemyśle precyzyjnym, lotniczym, samochodowym itp.

Oczywiście mogą być one również ustawiane w linii pieców z automatycznym załadunkiem i obsługiwane tym samym szynowym urządzeniem załadowczym. Myjki typu VAIOCS są niezbędne przed procesami nawęglania, procesami obróbki próżniowej i azotowania i w Polsce ich ciągle przybywa. Działają już w najlepszych hartowniach, a jeszcze w tym roku pojawi się ich kilka następnych. Profesjonalnych hartowni, które myją natryskowo lub ultradźwiękowo  jest w Polsce dzięki nam coraz mniej, zresztą przemysł czy zleceniodawcy i tak wykazują w tym względzie, również w Polsce, coraz mniej cierpliwości.
emo1  emo2

                                emo5

W wielu branżach przemysłu, przy wąskim zakresie zabrudzeń,  absolutnie wystarczalne jest mycie bazujące na mediach wodnych (alkalicznych, kwaśnych czy tez obojętnych/neutralnych). Myjki takie produkuje od lat firma LPW, kolejny innowator tej branży.

Wszystkie myjki tej klasy można oczywiście integrować w dużych liniach produkcyjnych, a wielkość komory myjącej dostosować do taktu pracy takich linii. Czas mycia w zależności od skali produkcji, technologii mycia i wymaganego poziomu czystości waha się pomiędzy 5 a 60 minut.

Myjki tzw. In-line (aktualnie coraz popularniejszy koncept produkcji One Piece Flow) są załadowywane pojedynczymi komponentami, potrafią umyć i wysuszyć np. korpus silnika czy też wał korbowy w przeciągu 30 sekund. Takie myjki produkuje firma MecanoLav.

Dzięki tym czterem producentom przemysłowych urządzeń myjących zaspokajamy potrzeby wszystkich gałęzi przemysłu (od spożywczego, medycznego, farmaceutycznego, precyzyjnego i elektronicznego, poprzez samochodowy i lotniczy, aż do zbrojeniowego, energetycznego i ciężkiego). Dostarczamy myjki próżniowe, zanurzeniowe, natryskowe, parowe, ultradźwiękowe i najnowsze typu CNp (cyclic nucleation process), opatentowane na całym świecie, które przynoszą lepsze efekty jak mycie ultradźwiękowe.
LPW PJ 530T2 CNp 02     lpw cnp

      LPW        mecano

   

Stosujemy media wodne, węglowodorowe, alkoholowe, hybrydowe, czy też najnowsze mieszanki wodno-rozpuszczalnikowe typu Beyond (jako jedyni na świecie). Wszystkie urządzenia są oczywiście wykonane ze specjalnego gatunku stali nierdzewnej, a te funkcjonujące na roztworze sody kaustycznej wykonane są w całości z tworzyw sztucznych. W prawie 40 letniej historii tych firm i setek wyprodukowanych urządzeń, jeszcze nie zdarzyło się, ażeby dwóch klientów otrzymało dwa identyczne urządzenia, no chyba że zamawiają całe linie myjące.

       img12

Jak wygląda w przemyśle proces doboru urządzenia myjącego?

Procedura ustalania odpowiedniej technologii i procesu mycia wygląda od strony technicznej zawsze tak samo. Najpierw przeprowadzana jest analiza zabrudzenia, które ma być usunięte, oczywiście do wymaganego poziomu czystości powierzchni (mycie wstępne, dokładne, precyzyjne, high purity, międzyoperacyjne itp.). Ze względów ekonomicznych nigdy nie myje się dokładniej jak specyfikacja czystości i technologia produkcji tego wymaga. Nie tylko chłodziwa i zanieczyszczenia „mechaniczne“ takie jak wióry, pozostałości szlifierskie, śrutownicze itp.  są tutaj ważne, ale również wszystkie inne takie jak oleje tokarskie, smary, żywice, sole, pasty polerskie i honownicze, woski, środki konserwujące, dezynfekujące itp.

Następnie ustala się na umytych doświadczalnie częściach poziom uzyskanej czystości. Wykonuje się to drogą analizy pozostałości zabrudzeń stałych i zatłuszczenia szczątkowego. Detale opłukuje się w komorach laminarnych a wychwycone na filtrach cząstki zabrudzenia, po ich wysuszeniu są ważone, liczone i mierzone przy pomocy automatycznych urządzeń mikroskopowych.

Dopiero na samym końcu takiego procesu dokonuje się doboru technologii mycia, medium myjącego i  konfiguracji myjki. Tylko w ten sposób osiągamy najwyższe klasy czystości. W każdej branży. Od czystości podstawowej do high purity. Zawsze. A rewelacyjnie krótkie procesy mycia są dowodem ekonomicznego podejścia do procesów produkcyjnych. W tym momencie wypada wspomnieć, ze żadna myjka nie zastąpi operacji gratowania.  Grat znajdujący się na krawędziach możne tylko przypadkowo zostać usunięty ale nie musi. Od tego są operacje gratowania poprzedzające procesy mycia.

 FOKA ENGINEERING jest jedynym przedstawicielem na Polskę firm HEMO (Hösel i EMO), LPW, MecanoLav i Bertoma (mycie usługowe).
0001 9            0001 17

logos pasek

Już wkrótce dołączą do nas kolejne wiodące technologicznie firmy.

Zajmujemy się również doradztwem technologicznym, handlowym i marketingowym. Organizujemy kursy, szkolenia, wystawy i konferencje. Rozwiązujemy prawie każdy problem branży hartowniczej a naszych klientów wspieramy:

–       przy wszelkich procesach decyzyjnych
–       przy doborze urządzeń hartowniczych
–       w optymalizacji procesów obróbki cieplnej i optymalizacji urządzeń
–       przy modernizacjach i usprawnieniach, jak również naprawach urządzeń
–       w analizach rynkowych, jak i w strategiach rozwoju firmy
–       przy analizach defektów i usterek obrabianych cieplnie części, jak i ich przyczyn
–       w pracach konstrukcyjnych urządzeń hartowniczych i linii produkcyjnych
–       przy selekcji dostawców
–       w outsourcingu usług hartowniczych jak i poszukiwaniu klientów i zleceniodawców
–       przy ocenie wartości urządzeń
–       w szkoleniach pracowników i innych tematach związanych z HR
–       przy walidacji procesów: PPAP, CQI-9, NADCAP

Organizowane przez nas od paru lat we Wrocławiu  Polskie Forum Hartownicze (Heat Treatment Forum) wzbogaciliśmy w 2018 roku o Akademię Doskonałości Obróbki Cieplnej (Heat Treatment Academy of Excellence). Następna edycja:
www.heat-treatment-forum.pl

W 2018 zawitała w Polsce po raz pierwszy duża europejska konferencja nowoczesnych technologii mycia przemysłowego części i komponentów. Następna edycja:
www.industrial-cleaning-forum.com

 

Back to Home