IntroductionFR2

            Lohmann 1024x768px3            wickert ogo s            arnold horsch 300px

 

 

 

 Piece i urządzenia do obróbki cieplnej i mycia przemysłowego. 


 Nowoczesne technologie i najwyższe standardy już w Polsce!

 

 

FOKA ENGINEERING jest jedynym przedstawicielem na kraj tak dużej grupy wiodących na świecie producentów urządzeń i komponentów do obróbki cieplnej i mycia przemysłowegoObsadzamy każdą niszę technologiczną firmą z najlepszymi osiągnieciami, najdłuższym doświadczeniem, bardzo często wynalazcą przełomowych technologii powielanych później przez innych i z najlepszymi referencjami w poszczególnych gałęziach przemysłu. 

Gwarantujemy naszym klientom najlepszy dobór pieców, myjek i innych urządzeń hartowniczych. Wszystkich możliwych, ale tylko i wyłącznie sprawdzonych technologii, funkcjonujących w setkach hartowni na świecie, bez konieczności przeprowadzania jakichkolwiek eksperymentów. Od pojedynczych urządzeń do wyposażenia całych hartowni, kończąc na pełnym wyposażeniu laboratorium metalograficznego. 

Będąc członkiem Global Heat Treatment Network korzystamy z wieloletniego doświadczenia tej szerokiej grupy fachowców branży hartowniczej. To jest łącznie ponad 1700 lat naszego wspólnego doświadczenia w obróbce cieplnej. Obserwujemy rynek, rozmawiamy z zadowolonymi czy też niezadowolonymi użytkownikami i wiemy, które urządzenia spisują się w hartowni na co dzień, a którym do tego jest daleko, którzy producenci mają pojęcie o technologii, a którzy tylko tak twierdzą. W Polsce rodzą się często technologie, których światowy przemysł nie potrzebuje, ale tylko dlatego, bo można pozyskać na takie projekty unijne środki. Zarówno na konstrukcję urządzeń, jak i później na ich zakup. I oczywiście tylko dlatego można je w Polsce potem sprzedać. Bez znaczenia czy się one później sprawdzają, czy też nie. Często bezradny klient, pozostawiony samemu sobie, może już tylko dołączyć do coraz szerszego kręgu firm z podobnie negatywnym doświadczeniem. Uruchomienia nowych urządzeń to jest dla firm, które reprezentujemy temat paru dni, a nie długich i nerwowych miesięcy. 

Inwestowanie w tanie rozwiązania lub w niesprawdzone technologie, stosowanie kompromisów, czy też bezsensowne eksperymentowanie, to zawsze było w obróbce cieplnej przyczyną strat i opóźnień w produkcji. Nasi polscy klienci, negatywnie doświadczeni problemami z urządzeniami mniej renomowanych dostawców, zawsze pytają o dostępność serwisu, czasami nawet polskojęzycznego, nie rozumiejąc wręcz, że nowoczesne urządzenia produkowane przez wiodące technologicznie firmy, funkcjonują bez zarzutu od momentu ich uruchomienia, a serwis to z reguły przegląd i obsługa konserwująco-zapobiegawcza. Sprzedajemy technologie i urządzenia, a nie usługi serwisowe. 

 

Absolutną rzadkością na polskim rynku jest fakt, że nasi fachowcy pomagają swoim długoletnim doświadczeniem klientom przy dobieraniu technologii, rozwiązywaniu problemów jak i ustawianiu samych procesów technologicznych. 

Lata, w których produkowane w Polsce urządzenia obróbki cieplnej należały do światowej czołówki już dawno minęły, a urządzenia z tamtych czasów nadal funkcjonują. Już od 30-40 lat. Wyprodukowano je wtedy na licencji firmy Ipsen. Nadszedł czas powrotu do oryginału! 

 

 

ecofireipcen vac                                                                            


Ipsen        E ATLAS 2

 

Dostarczamy piece próżniowe i atmosferowe firmy Ipsen, do hartowania, nawęglania, odpuszczania, lutowania i wielu innych nowoczesnych technologii. Piece o bardzo wysokich standardach bezpieczeństwa. Piece z niezależnym systemem kontrolno-ostrzegawczym automatycznie monitorującym stan techniczny, gwarantującym nie tylko bezpieczeństwo pracowników, ale zapewniającym wysoką jakość obróbki cieplnej, wykluczającym uszkodzenie czy też całkowite zniszczenie obrabianego wsadu i skracającym postoje pieca. Piece atmosferowe nie są już chłodzone wodą, tylko olejem (!), przez co największe niebezpieczeństwo dla każdej hartowni jakim jest wybuch, zostało wyeliminowane w samym zarodku. Zamykanie pieców próżniowych bajonetowym systemem docisku i ryglowania (jak w autoklawach), czy też stosowanie obudów ciśnieniowych o znacznie podwyższonych grubościach ścianek, zmniejsza nie tylko niebezpieczeństwo eksplozji ale również znacznie przedłuża żywotność takiego pieca (p. korozja płaszcza wodnego). To tylko dwa przykłady z długiego opisu technicznego urządzeń firmy Ipsen, ponadprzeciętnie zapewniających bezpieczeństwo pracy każdego ich użytkownika. 

 

 

E ATLAS

 

 

Najwydajniejsze z wszystkich aktualnie dostępnych na rynku generatorów atmosfery endo EndoSave produkuje Ipsen. Generatory te mogą się również przyczynić do znacznej poprawy parametrów pracy pieców mniej utalentowanych producentów. Unikalne recyrkulacyjne urządzenia do nawęglania HybridCarb (zintegrowane alternatywnie już we wszystkich nowych piecach lub z możliwością uzupełnienia nimi starszych urządzeń), które zużywają prawie 90% mniej gazu procesowego, wydalając do atmosfery tylko 10% CO w porównaniu z normalnymi piecami atmosferowymi, produkuje Ipsen jako jedyna firma na świecie!

Po dłuższej nieobecności Ipsena na polskim rynku, już wracamy do dawnych sukcesów. 

    endogenerator   03a HybridCarb

 

Najczęściej stosowane na świecie przemysłowe urządzenia do azotowania plazmowego są produkowane przez firmę Rübig. Już pierwsze zostały w Polsce uruchomione. Zaawansowana technika maskowania części zastępuje ręczne pastowanie stosowane przy azotowaniu gazowym i eliminuje żmudne usuwanie tej samej pasty zaraz po procesie. Technologia ta zastępuje w nowoczesnej technice coraz częściej nawęglanie próżniowe np. kół zębatych. O prawie 400°C niższa temperatura procesu powoduje też znacznie mniejsze odkształcenia lub nie wywołuje ich wcale.

 

Header US bearbeitet

 

Jedne z wydajniejszych i nowocześniejszych pieców ciągłych do lutowania i spiekania produkuje firma Schwammberger. Najpopularniejsze w europejskiej branży hartowniczej piece do azotowania gazowego, czy tez piece wgłębne do nawęglania, hartowania, węgloazotowania, wyżarzania pochodzą z firmy KGO. To nasi kolejni partnerzy. 

 

Schachtofen 2 

 

 

Precyzyjne systemy pras hydraulicznych firmy Wickert dla hartowni i tłoczni na gorąco, gwarantują wysoką wydajność i jakość produkcji. Prasy wg potrzeb z możliwością zastosowania pełnej automatyzacji i indywidualnej robotyki, z monitorowaniem i pełną rejestracją wszystkich parametrów procesu. 

KV Fixturhaerteanlagen

 

Dostarczamy do wszystkich pieców oprzyrządowania wsadowe, nie tylko metalowe produkcji Friedr. Lohmann (kosze, palety, rolki, siatki, pasy, jak i unikatowe stojaki do pieców wgłębnych) ale również z kompozytów węglowych (CFC, C-C, C/C) grafitu i ceramiki. Do pieców próżniowych jak i atmosferowych. Proponujemy unikalne rozwiązania produkowanych przez GTD oprzyrządowań wsadowych z kompozytów węglowych japońskiej firmy Toyo Tanso (jednej z pierwszych firm produkujących grafit izotropowy), idealnych dla obróbki próżniowej, ale również stosowanych przy hartowaniu w oleju (!), lutowaniu i spiekaniu. Oprzyrządowania takie posiadają znacznie dłuższą żywotność  jak metalowe (funkcjonują nawet powyżej 2000°C), nie krzywią się, nie wypaczają, są energooszczędne, nie chłoną energii cieplnej i nie muszą jej później oddawać do oleju czy też gazu hartowniczego , są aż 8-10 razy lżejsze od oprzyrządowań metalowych. Wynikiem czego skracają się znacznie czasy rozgrzewania wsadu i jego chłodzenia, a co za tym idzie czasy całych procesów, a fakt, że funkcjonują latami sprawia, że ich wyższy koszt zakupu jest bardzo szybko amortyzowany. W temperaturach powyżej 1000°C opatentowane wkładki ceramiczne chronią obrabiane detale przed nawęgleniem kontaktowym.

gtdt gtd3produktbild hochtemperaturanwendungen gtd 4produktbild ofenbaugtd Keramik

 

csm hitzebestaendig grundroste 01 e9b68702f0 csm hitzebestaendig stapelroste 02 afcda272c4 csm hitzebestaendig chargiergestelle c551d9bfde csm hitzebestaendig gewebe 02 4c51fd2b34

csm hitzebestaendig koerbe 02 ae5d29b18f csm hitzebestaendig ofenrollen 01 a270770e35 csm hitzebestaendig gusgliederbaender 01 8ef6149426

 csm hitzebestaendig schachtofengestelle 01 d8c4b063da

 

 

Wprowadzane przez nas na polski rynek urządzenia do plazmowych technologii pokryć PVD i PACVD (wszystkich aktualnie znanych na rynku, łącznie z najnowszymi HIPIMS, CARC+ czy też DLC i ozdobnymi dla tworzyw sztucznych Cromatipic®) pochodzą od należącej do japońskiego koncernu IHI, holenderskiej firmy Hauzer (którą swoimi innowacjami i patentami tworzył w latach ’70 nasz współpracownik Hans Veltrop). 

hauzer

 

 

 

 

Gwarancją sukcesu każdej profesjonalnej hartowni jest

odpowiednie urządzenie myjące. 

Niestety nie zawsze jest to dla wszystkich aż tak oczywiste.

 

Pierwsza zasada mycia przemysłowego to „podobne myje podobne”, czyli niepolarne (organiczne) zanieczyszczenia jakimi są oleje (obróbcze, konserwujące), tłuszcze, smary, pasty, woski, kleje, żywice i związki ropy naftowej, można tylko usunąć  używając niepolarnych mediów myjących jakimi są węglowodory chlorowane, bezchlorowcowe i modyfikowane  alkohole. Polarne (nieorganiczne) zanieczyszczenia takie jak sole, mydła, emulsje, pasty ochraniające, ślady rąk można usunąć tylko  przy użyciu roztworów wodnych. Stosując myjki, albo wodne albo rozpuszczalnikowe, bez znaczenia z jakim wspomaganiem, zawsze pozostawiamy na umytych detalach brud, organiczny albo nieorganiczny. Jak niski jest poziom wiedzy w branży hartowniczej na ten temat widać po urządzeniach myjących jakie się nadal kupuje.  Ciągle panuje przekonanie, że proste i tanie urządzenia też można używać, tylko do czego?  Odpowiednim urządzeniem myjącym dla hartowni może być tylko i wyłącznie myjka gwarantująca zmycie zabrudzeń organicznych i nieorganicznych. Najlepiej wykona to zanurzeniowo-natryskowa myjka hybrydowa (węglowodorowo-wodna) z ruchomą, ogrzewaną komorą próżniową, wspieraną ultradźwiękami lub CNp, i parowym odtłuszczaniem wykonywanym w tej ogrzewanej komorze próżniowej, w której detale są na koniec procesu też próżniowo suszone, a pozostałości zapachowe wyciągane z komory przed jej otwarciem. 

Takie hybrydowe myjki produkuje jak na razie tylko firma EMO, wynalazca i właściciel patentu odtłuszczania, mycia i suszenia próżniowego. Wszystkie urządzenia produkowane są w systemie modułowym, który pozwala na późniejszą wymianę lub też uzupełnienie poszczególnych segmentów. Każda myjka może być dodatkowo wyposażona w urządzenie konserwujące, a  części po procesie są suche i nie ociekają konserwantem. Te hybrydowe myjki są stosowane w większości profesjonalnych hartowni. Oczywiście mogą być one również ustawiane w linii pieców z automatycznym załadunkiem i obsługiwane tym samym szynowym urządzeniem załadowczym. Myjki typu VAIOCS są niezbędne przed procesami nawęglania, procesami obróbki próżniowej i azotowania i w Polsce ich ciągle przybywa. Działają już w najlepszych hartowniach, a jeszcze w tym roku pojawi się ich kilka następnych. Profesjonalnych hartowni, które myją natryskowo lub ultradźwiękowo  jest w Polsce dzięki nam coraz mniej, zresztą przemysł czy zleceniodawcy i tak wykazują w tym względzie, również w Polsce, coraz mniej cierpliwości.

 

                    emo1  emo2

                                emo5

Dla wszystkich innych gałęzi przemysłu tą technologię dostarcza firma Hösel. Dla zanurzeniowego i natryskowego mycia wodnego polecamy myjki LPW czy też MecanoLav. Dzięki tym czterem producentom przemysłowych urządzeń myjących zaspokajamy potrzeby wszystkich gałęzi przemysłu (od spożywczego, medycznego, farmaceutycznego, precyzyjnego i elektronicznego, poprzez samochodowy i lotniczy, aż do zbrojeniowego, energetycznego i ciężkiego). Dostarczamy myjki próżniowe, zanurzeniowe, natryskowe, parowe, ultradźwiękowe i najnowsze typu CNp (cyclic nucleation process), opatentowane na całym świecie, które przynoszą lepsze efekty jak mycie ultradźwiękowe. 

    

 

LPW PJ 530T2 CNp 02     lpw cnp

      LPW        mecano

   

Stosujemy media wodne, węglowodorowe, alkoholowe, hybrydowe, czy też najnowsze mieszanki wodno-rozpuszczalnikowe typu Beyond (jako jedyni na świecie). Wszystkie urządzenia są oczywiście wykonane ze specjalnego gatunku stali nierdzewnej, a te funkcjonujące na roztworze sody kaustycznej wykonane są w całości z tworzyw sztucznych. W prawie 40 letniej historii tych firm i setek wyprodukowanych urządzeń, jeszcze nie zdarzyło się, ażeby dwóch klientów otrzymało dwa identyczne urządzenia, no chyba że zamawiają całe linie myjące. Każdy projekt zaczynamy od analizy chemicznej zabrudzeń i testowego mycia laboratoryjnego, a kończymy na indywidualnej konfiguracji urządzenia. Sprzedajemy technologie, a nie urządzenie z półki. W ten sposób osiągamy najwyższe klasy czystości. W każdej branży. Od czystości podstawowej do high purity. Zawsze. A sensacyjnie krótkie procesy mycia są dowodem naszego ekonomicznego podejścia do procesów produkcyjnych. 

img12

 

 

 

 

Już wkrótce dołączą do nas kolejne wiodące technologicznie firmy.

 

 

Zajmujemy się również doradztwem technologicznym, handlowym i marketingowym. Organizujemy kursy, szkolenia, wystawy i konferencje. Rozwiązujemy prawie każdy problem branży hartowniczej a naszych klientów wspieramy: 

-       przy wszelkich procesach decyzyjnych

-       przy doborze urządzeń hartowniczych

-       w optymalizacji procesów obróbki cieplnej i optymalizacji urządzeń

-       przy modernizacjach i usprawnieniach, jak również naprawach urządzeń

-       w analizach rynkowych, jak i w strategiach rozwoju firmy

-       przy analizach defektów i usterek obrabianych cieplnie części, jak i ich przyczyn

-       w pracach konstrukcyjnych urządzeń hartowniczych i linii produkcyjnych

-       przy selekcji dostawców

-       w outsourcingu usług hartowniczych jak i poszukiwaniu klientów i zleceniodawców

-       przy ocenie wartości urządzeń

-       w szkoleniach pracowników i innych tematach związanych z HR

-       przy walidacji procesów: PPAP, CQI-9, NADCAP

 

 Organizowane przez nas od paru lat we Wrocławiu  Polskie Forum Hartownicze (Heat Treatment Forum) wzbogacimy w tym roku o Akademię Doskonałości Obróbki Cieplnej (Heat Treatment Academy of Excellence) 
www.heat-treatment-forum.pl

 

heattreatmentforum polnisch 2018 www grau2Wkrótce zawita w Polsce po raz pierwszy duża europejska konferencja nowoczesnych technologii mycia przemysłowego  
www.industrial-cleaning-forum.com

 

          Logo SW final 560x235