0001

FOKA ENGINEERING jest jedynym przedstawicielem na kraj tej dużej grupy wiodących na świecie producentów urządzeń i komponentów do obróbki cieplnej i mycia przemysłowego. W tej branży nikt inny nie reprezentuje w Polsce aż tylu firm. Potrafimy  obsadzić każdą niszę technologiczną firmą z najlepszymi osiągnieciami, najdłuższym doświadczeniem, bardzo często wynalazcą przełomowych technologii powielanych później przez innych i z najlepszymi referencjami w poszczególnych gałęziach przemysłu. Będąc członkiem Global Heat Treatment Network korzystamy z wieloletniego doświadczenia tej szerokiej grupy fachowców branży hartowniczej. To jest łącznie ponad 1700 lat doświadczenia w branży hartowniczej. Obserwujemy rynek, rozmawiamy z zadowolonymi czy też niezadowolonymi użytkownikami i wiemy, które urządzenia spisują się w hartowni na co dzień, a którym do tego jest daleko, które firmy mają pojęcie o technologii, a które tylko tak twierdzą.

Inwestowanie w tanie rozwiązania lub w niesprawdzone technologie, stosowanie kompromisów, czy też bezsensowne eksperymentowanie zawsze było w obróbce cieplnej przyczyną strat, opóźnień w produkcji i innych tego rodzaju kłopotów.

Lata, w których produkowane w Polsce urządzenia obróbki cieplnej należały do światowej czołówki już dawno minęły, a urządzenia z tamtych czasów nadal funkcjonują. Od 30 lat. Wyprodukowano je wtedy na licencji firmy Ipsen. Nadszedł czas powrotu do oryginału!

Dostarczamy piece próżniowe i atmosferowe, do hartowania, nawęglania lutowania itd firmy Ipsen. Firma produkuje najnowocześniejsze generatory atmosfery, czy też unikatowe recyrkulacyjne urządzenia do nawęglania HybridCarb, które zużywają prawie 90% mniej
gazu procesowego, wydalając do atmosfery tylko 10
% CO wydalanego przez normalne piece atmosferowe. Jako jedyna na świecie! Po dłuższej nieobecności na polskim rynku, wracamy do dawnych sukcesów. Już zaufali nam potentaci na polskim rynku.

Najczęściej stosowane na świecie przemysłowe urządzenia do azotowania plazmowego są produkowane przez firmę Rübig. Już pierwsze zostały uruchomione w Polsce. Zaawansowana technika maskowania części zastępuje ręczne pastowanie stosowane przy azotowaniu gazowym i eliminuje żmudne usuwanie tej samej pasty zaraz po procesie. Technologia ta zastępuje w nowoczesnej technice coraz częściej nawęglanie, czy też nawęglanie próżniowe np. kół zębatych. O prawie 400°C niższa temperatura procesu stosowana przy azotowaniu plazmowym powoduje też znacznie mniejsze odkształcenia lub nie wywołuje ich wogóle.

Jedne z wydajniejszych i nowocześniejszych pieców ciągłych do lutowania i spiekania produkuje firma Schwammberger. Najpopularniejsze w europejskiej branży hartowniczej piece do azotowania gazowego, czy tez piece wgłębne do nawęglanie, hartowania, węgloazotowania, wyżarzania pochodzą z firmy KGO. To nasi kolejni partnerzy.

Dostarczamy do wszystkich pieców oprzyrządowania nie tylko metalowe ale również z CFC, grafitu i ceramiki. Do pieców próżniowych jak i atmosferowych. Proponujemy unikalne rozwiązania oprzyrządowań wsadowych z kompozytów węglowych firmy GTD Toyo Tanso, które są również stosowane do hartowania w oleju (!). Oprzyrządowania takie wytrzymują znacznie dłużej jak metalowe, nie krzywią się, nie wypaczają, są energooszczędne, nie chłoną energii cieplnej i nie muszą jej później przekazywać olejowi hartowniczemu.

A wprowadzane przez nas na polski rynek urządzenia do plazmowych technologii pokryć PVD i PACVD (wszystkich aktualnie znanych na rynku, łącznie z najnowszymi HIPIMS, CARC+ czy też DLC i ozdobnymi dla tworzyw sztucznych Cromatipic®) pochodzą od należącej do japońskiego koncernu IHI, holenderskiej firmy Hauzer (którą swoimi innowacjami i patentami tworzył w latach ’70 nasz współpracownik Hans Veltrop).

Już wkrótce dołączą do nas kolejne wiodące technologicznie firmy.

Nasi polscy klienci, negatywnie doświadczeni problemami z urządzeniami mniej znanych dostawców, początkowo zawsze pytają o dostępność serwisu, nie rozumiejąc wręcz, że nowoczesne urządzenia produkowane przez wiodące technologicznie firmy funkcjonują bez zarzutu od momentu ich uruchomienia, a serwis to z reguły przegląd i obsługa konserwująco-zapobiegawcza (predictive maintenance). W pierwszym rzędzie sprzedajemy technologie, a nie usługi serwisowe. Absolutną rzadkością na polskim rynku jest fakt, że nasi fachowcy pomagają swoim długoletnim doświadczeniem klientom przy dobieraniu technologii, rozwiązywaniu problemów jak i ustawianiu samych procesów technologicznych.

W naszym portfolio znajduje się również czterech producentów przemysłowych urządzeń myjących. Zaspokajamy w ten sposób potrzeby wszystkich gałęzi przemysłu (od spożywczego, medycznego, farmaceutycznego, precyzyjnego i elektronicznego, poprzez samochodowy i lotniczy, aż do zbrojeniowego, energetycznego i ciężkiego). Dostarczamy myjki próżniowe, zanurzeniowe, natryskowe, parowe, ultradźwiękowe i najnowsze typu CNp (cyclic nucleation process), opatentowane na całym świecie, które przynoszą lepsze efekty jak mycie ultradźwiękowe. Dostarczamy myjki wodne, węglowodorowe, alkoholowe, hybrydowe, czy też najnowsze typu Beyond. Wszystkie urządzenia są oczywiście wykonane ze specjalnego gatunku stali nierdzewnej, a te funkcjonujące na roztworze sody kaustycznej wykonane są w całości z tworzyw sztucznych. Wszystkie produkowane są w systemie modułowym, który pozwala na późniejszą wymianę lub też uzupełnienie poszczególnych segmentów. Każda myjka może być dodatkowo wyposażona w urządzenie konserwujące, a  części po procesie są suche i nie ociekają konserwantem. W prawie 40 letniej historii tych firmy i setek wyprodukowanych urządzeń, jeszcze nie zdarzyło się, ażeby dwóch klientów otrzymało dwa identyczne urządzenia, no chyba że zamawiają całe linie myjące. Każdy projekt zaczynamy od analizy chemicznej zabrudzeń i testowego mycia laboratoryjnego a kończymy na indywidualnej konfiguracji urządzenia. Sprzedajemy technologie a nie urządzenie z półki. W ten sposób osiągamy najwyższe klasy czystości. W każdej branży. Od czystości podstawowej do high purity. Zawsze. A sensacyjnie krótkie procesy mycia są dowodem naszego ekonomicznego podejścia do procesów produkcyjnych.

Bezkonkurencyjne rozpuszczalnikowe, węglowodorowe (zwykłe i chlorowane),  alkoholowe i hybrydowe myjki próżniowe, stosowane w większości profesjonalnych hartowni na świecie produkuje firma EMO, wynalazca i właściciel patentu mycia i suszenia próżniowego. Myjki typu VAIOCS są niezbędne przed procesami nawęglania, procesami obróbki próżniowej i azotowania a w Polsce ich ciągle przybywa. Działają już w najlepszych hartowniach, a jeszcze w tym roku pojawi się w Polsce kilka następnych. Dla wszystkich innych gałęzi przemysłu tą technologię dostarcza firma Hösel. Dla zanurzeniowego i natryskowego mycia wodnego polecamy myjki LPW czy też MecanoLav.

Jesteśmy dystrybutorem jednego z największych producentów węglika, firmy Berlin Carbide (Gühring).

Zajmujemy się również doradztwem technologicznym, handlowym i marketingowym. Organizujemy kursy, szkolenia, wystawy i konferencje. Rozwiązujemy prawie każdy problem branży hartowniczej a naszych klientów wspieramy:

-       przy wszelkich procesach decyzyjnych

-       przy doborze urządzeń hartowniczych

-       w optymalizacji procesów obróbki cieplnej i optymalizacji urządzeń

-       przy modernizacjach i usprawnieniach, jak również naprawach urządzeń

-       w analizach rynkowych, jak i w strategiach rozwoju firmy

-       przy analizach defektów i usterek obrabianych cieplnie części, jak i ich przyczyn

-       w pracach konstrukcyjnych urządzeń hartowniczych i linii produkcyjnych

-       przy selekcji dostawców

-       w outsourcingu usług hartowniczych jak i poszukiwaniu klientów i zleceniodawców

-       przy ocenie wartości urządzeń

-       w szkoleniach pracowników i innych tematach związanych z HR

-       przy walidacji procesów: PPAP, CQI-9, NADCAP

      Organizowane przez nas od paru lat we Wrocławiu  Polskie Forum Hartownicze (Heat Treatment Forum) wzbogacimy w następnym roku o Akademię Obróbki Cieplnej (Heat Treatment Academy of Excellence). Wkrótce zawita w Polsce po raz pierwszy duża europejska konferencja nowoczesnych technologii mycia przemysłowego.